Autor Tema: kako se pravilno šteluje paljenje?  (Posjeta: 135213 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Black

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (1)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 2.520
  • Spol: Muški
kako se pravilno šteluje paljenje?
« : Ožujak 15, 2010, 17:20:53 »
  • 0
evo već četri sata vrtim oko paljenja i nemogu ga nikako naštelovat. tako mi uvijek bude mučim se dva tri dana mjerim bilježim sexam se i nikako naštelovat i onda nekako napamet odjednom ga naštelujem. najviše jebu platine koliki zazor treba biti kada je klip 1 mm prije gmt? u tomos priručniku piše 0.35-0.45 a za jednog bt-a ova razlika od 0.10 puno znači. inače ni na 0.30 ni na 0.35 ni na 0.40 meni motor ne radi kako treba. ja stavim elektronsko paljenje naštelujem ga 1.3 mm prije gmt motor radi naštelujem 0.5 prije gmt motor radi naštelujem 2 mm prije gmt motor radi stavim platinsko jebem se čitav dan motor neće da radi
"skidam nevinost"
garancija doživotna

Offline PLAVI A3

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (0)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 410
  • Spol: Muški
  • AUTOMATIC A3,APN 4,
Odg: kako se pravilno šteluje paljenje?
« Odgovori #1 : Ožujak 15, 2010, 17:50:15 »
  • 0
TOvarna MOtornih koles Sežana...TOMOS JE NAJBOLJI  I UVIJEK CE BIT!!!!!

Offline Karabaja

  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Trgovac
  • *****
  • Postova: 1.943
  • Spol: Muški
Odg: kako se pravilno šteluje paljenje?
« Odgovori #2 : Ožujak 15, 2010, 18:04:20 »
  • 0
http://www.tomos-riders.com/index.php/topic,627.0.html

evo ti  :palacgore:  :palacgore:
Pišite u ovu temu, tu staru sam zaključao. Mene također zanima štelanje kuta pretpaljenja, abrisa, zazora...  :wink:

Offline poison

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (0)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 179
  • Spol: Muški
Odg: kako se pravilno šteluje paljenje?
« Odgovori #3 : Ožujak 15, 2010, 19:36:41 »
  • 0
Najjednostavniji nacin barem po meni: Plocu paljenja zavidas otprilike na sredinu, dakle da su vijci u sredini onog proreza, dovedes klip u GMT i namjestis platine na 0.40-0.35. Zatim uzmes omot s kutije duhana, onu vanjsku jako tanku prozirnu foliju, otkines ju na trakicu i stavis medu platine da ju stisne. Sada trakicu drzis nategnutu lagano i vrtis magnet u smjeru vrtnje, u trenutku kad trakica pocinje popustati znaci da se platine pocimlju otvarati, sad izmjeris udaljenost klipa od GMT(vjerujem da svi znaju ali ako je netko skroz novi znaci udaljenost od GMT ili pretpaljenje je razlika udaljenosti kad je klip u najgornjem polozaju tj GMT i u tom trenutku kad se platine pocimlju otvarati). Zavisno o tome u kojem zelis rezimu postici najbolje izgaranje namjesta se pretpaljenje, tvornicki za tomosa je 1.5-2 mm, za vise okretaje je pozeljno staviti manje cca 1.3  :palacgore:

Naravno prije svega treba paziti da su platine i kondenzator ispravni, tj da platine nisu progorile i da su ciste te da se na djelu gdje se se na platine hvata zica s kondenzatora i za gasenje ne dira slucajno mase ili je neposrdno blizu

Offline Black

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (1)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 2.520
  • Spol: Muški
Odg: kako se pravilno šteluje paljenje?
« Odgovori #4 : Ožujak 15, 2010, 19:43:43 »
  • 0
ta metoda sa rizlom mi nije uspjela jeli 100% pouzdana. imam toliko dobro paljenje da stavim prst u lulu i vrtim magnet skroz polako i osjetim kad baci iskru i baci je malo kasnije nego što pusti rizlo
"skidam nevinost"
garancija doživotna

Offline dadovtc

  • Tomos Rider GM
  • Trade Count: (4)
  • Trgovac
  • *****
  • Postova: 3.270
  • Spol: Muški
  • APN6 Power_1 ; E90_@_ATX
Odg: kako se pravilno šteluje paljenje?
« Odgovori #5 : Ožujak 15, 2010, 20:22:41 »
  • 0
Hehe, ne baci ju kasnije, nego ti refleksi malo kasne  :mrgreen:

Max zazor platina se štela kada su platine NAJVIŠE otvorene a ne u GMT! (okreći dok ne vidiš da  su platine max otvorene - to je iza GMT), radi bez problema i sa 0,5 zazorom

Ja umjesto rizle koristim  celofan - krući je od rizle i lakše se "upikira" izmeđ platina, odnosno možeš jače vući da ne pukne(lakše se osjeti kad platine popuste) a zanemarivo je deblji od rizle

Budem ja stavio malo kasnije dok pronađem jedan post sa PM-a da ne pišem ponovo - princip štelanja u stupnjevima - preciznije i lakše nego u mjerenju mm klipa (imate onu tablicu u staroj temi za pretvorbu mm pretpaljenja u stupnjeve)
Najteže je pronaći precizno GMT, tu 5° +- lako pogriješiš, kad nju nađeš onda je sve ostalo jednostavno  :wink:
S budalama se ne isplati raspravljati, jer prvo te spuste na svoj nivo, a onda te tu dotuku iskustvom...

Offline boban

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (0)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 422
  • atx - bt stublina
Odg: kako se pravilno šteluje paljenje?
« Odgovori #6 : Ožujak 15, 2010, 20:28:47 »
  • 0
ono gde je meni rupa u znanju je abris koji se menja menjanjem zazora na platinama!
ne znam zasto bas 0.4 ili 0.5, a ne 0.2... veci zazor = veci abris a to bi trebalo biti jaca ili slabija varnica?
neko kaze slabija, a neko jaca?
da li ako mi motor sa 0.4 osetno bolje i zivlje ide nego sa 0.3 je to zbog vece duzine trajanja varnice ili zbog abrisa tj, jaceg ili slabijeg indukcionog polja?

Offline poison

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (0)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 179
  • Spol: Muški
Odg: kako se pravilno šteluje paljenje?
« Odgovori #7 : Ožujak 15, 2010, 20:34:32 »
  • 0
Hehe, ne baci ju kasnije, nego ti refleksi malo kasne  :mrgreen:

Max zazor platina se štela kada su platine NAJVIŠE otvorene a ne u GMT! (okreći dok ne vidiš da  su platine max otvorene - to je iza GMT), radi bez problema i sa 0,5 zazorom

Ja umjesto rizle koristim  celofan - krući je od rizle i lakše se "upikira" izmeđ platina, odnosno možeš jače vući da ne pukne(lakše se osjeti kad platine popuste) a zanemarivo je deblji od rizle

Budem ja stavio malo kasnije dok pronađem jedan post sa PM-a da ne pišem ponovo - princip štelanja u stupnjevima - preciznije i lakše nego u mjerenju mm klipa (imate onu tablicu u staroj temi za pretvorbu mm pretpaljenja u stupnjeve)
Najteže je pronaći precizno GMT, tu 5° +- lako pogriješiš, kad nju nađeš onda je sve ostalo jednostavno  :wink:

Imas pravo moja greska, zaj*** sam se dok sam pisao..

Nisam ni mislio na rizlu, ne pada mi napamet stelat paljenje sa prstom u lulici i rizlom u drugoj ruci, cim cu vrtiti magnet  :lol: :lol:  :mrgreen: sprdam se

Neznam odakle mu rizla, mislio sma na omot od kutije odnosno celofan

Offline Karabaja

  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Trgovac
  • *****
  • Postova: 1.943
  • Spol: Muški
Odg: kako se pravilno šteluje paljenje?
« Odgovori #8 : Ožujak 15, 2010, 20:39:41 »
  • +1
Najjednostavniji nacin barem po meni: Plocu paljenja zavidas otprilike na sredinu, dakle da su vijci u sredini onog proreza, dovedes klip u GMT i namjestis platine na 0.40-0.35. Zatim uzmes omot s kutije duhana, onu vanjsku jako tanku prozirnu foliju, otkines ju na trakicu i stavis medu platine da ju stisne. Sada trakicu drzis nategnutu lagano i vrtis magnet u smjeru vrtnje, u trenutku kad trakica pocinje popustati znaci da se platine pocimlju otvarati, sad izmjeris udaljenost klipa od GMT(vjerujem da svi znaju ali ako je netko skroz novi znaci udaljenost od GMT ili pretpaljenje je razlika udaljenosti kad je klip u najgornjem polozaju tj GMT i u tom trenutku kad se platine pocimlju otvarati). Zavisno o tome u kojem zelis rezimu postici najbolje izgaranje namjesta se pretpaljenje, tvornicki za tomosa je 1.5-2 mm, za vise okretaje je pozeljno staviti manje cca 1.3  :palacgore:

Naravno prije svega treba paziti da su platine i kondenzator ispravni, tj da platine nisu progorile i da su ciste te da se na djelu gdje se se na platine hvata zica s kondenzatora i za gasenje ne dira slucajno mase ili je neposrdno blizu
Evo još jedan dobar razlog da počnete pušiti....  :mrgreen:

Offline dadovtc

  • Tomos Rider GM
  • Trade Count: (4)
  • Trgovac
  • *****
  • Postova: 3.270
  • Spol: Muški
  • APN6 Power_1 ; E90_@_ATX
Odg: kako se pravilno šteluje paljenje?
« Odgovori #9 : Ožujak 15, 2010, 20:41:37 »
  • 0
Prevelik zazor - platine su tromije, trpe više mehaničkog opterećenja, platine su duže otvorene te je kraći tzv dwell time odnosno vrijeme kada su platine spojene na masu koje služi bobini za "pripremu" za novi impuls
Premal zazor - mogućnost da iskra lakše preskoči na platinama umjesto na svjećici (usljed blizine kontakta i presporog otvaranja platina)

Ja obično namještam na 0,45 - 0,5 jer kad se nakon nekog vremena malo potroši bakelit platina koji klizi na magnetu i dalje motor dobro radi

*Još tražim svoj PM sa opisom namještanja paljenja  :mrgreen:
S budalama se ne isplati raspravljati, jer prvo te spuste na svoj nivo, a onda te tu dotuku iskustvom...

Offline dadovtc

  • Tomos Rider GM
  • Trade Count: (4)
  • Trgovac
  • *****
  • Postova: 3.270
  • Spol: Muški
  • APN6 Power_1 ; E90_@_ATX
Odg: kako se pravilno šteluje paljenje?
« Odgovori #10 : Ožujak 15, 2010, 21:05:38 »
  • +1
Evo našo post  :mrgreen:
Opisano je podešavanja paljenja na t15 koja ima pretpaljenje na 1,3 mm prije GMT, odnosno gledajući preračunato u stupnjeve to je cca 18° (tablice imate OVDJE)
Zanimljivo je da je vanjski opseg oboda magneta oko 360 mm te samim tim jedan mm oboda magneta odgovara jednom stupnju zakretanja radilice. Sukladno time koliko stupnjeva je potrebno pretpaljenje, toliko mm oboda magneta izmjerite  :wink:

Evo slika (za primjer) i post:



Prvo nađeš kad je klip u GMT (polako i precizno, lako je za fulati nekoliko puta provjeriti - najlakše i najpreciznije kada je skinuta glava cilindra)
Kad si sigran, označiš dvije crte, jednu na magnetu, a drugu na deklu (na slici crvenom bojom). Ja sam zbog slike to nacrtao bočno, ali inače se označava po gornjoj površini magneta jer je lakše za vidjeti kako se crte poklapaju.
Eh onda izmjeriš ovih 17-18 mm u lijevo (šublerom po gornjoj površini magneta, i tu obilježiš još jednu crtu  -na slici plave boje)
Sad znači kad se ova na slici plava crta poklopi sa crtom na deklu to je trenutak kada se platine trebaju početi otvarati(odnosno pretpaljenje). To provjeravaš tako da između platina kad su otvorene gurneš trakicu celofana.
Sad vratiš magnet nazad da se platine zatvore i stisnu celofan. Onda polako okrećeš magnet u smjeru vrtnje mašine a drugom rukom držiš lagano nategnut celofan, osjetit ćeš kad popusti -tad se platine počinju otvarati.
Ako to nije trenutak kad se poklope ova označeni plava crta i oznaka na deklu, onda treba izvršiti korekciju zakretanjem paljenja paljenja kad malo otpustiš ona tri vijka, tek toliko da se ploča može zakretati. Ako se platine otvaraju prije nailaska plave crte na onu na deklu, onda paljenje treba "pokasniti" odnosno zakretati ploču paljenja u smjeru vrtnje mašine. kad se poklopi otvaranje platina sa poklapanjem ove dvije crte to je to; steži vijke paljenja.
Ne zaboravi prije štimanja pretpaljenja prvo naštimati max zazor platina (0,4-0,5)
I pogledaj stanje površine magneta koji klizi poklizaču  platina, mora biti glatka inače brzo potroši bakelitni klizač pa moraš brzo opet štelati zazor platina/pretpaljenje.
Također lagano naulji onu krpicu na paljenju što podmazuje klizač, samo ne previše da nebi bacalo ulje i zamastilo platine.

To bi ukratko bilo to  :wink:

*Napomena: Neki magneti imaju na sebi točkicu (kao "zakirnano") na gornjem obodu koja je u gornjem vertikalnom položaju (kao crvena crta na magnetu na slici gore) kada je klip u GMT - može pomoći kod traženja GMT (ali nije pravilo)
S budalama se ne isplati raspravljati, jer prvo te spuste na svoj nivo, a onda te tu dotuku iskustvom...

Offline pestaj ds

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (0)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 60
  • Spol: Muški
Odg: kako se pravilno šteluje paljenje?
« Odgovori #11 : Ožujak 15, 2010, 21:18:03 »
  • 0
a dali se smije iskriti između platina??

Offline matik a3l

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (3)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 1.049
  • Spol: Muški
  • Sprint A5 2004
Odg: kako se pravilno šteluje paljenje?
« Odgovori #12 : Ožujak 15, 2010, 21:18:52 »
  • 0
ne to ti je znak da je kondenzator slab  :palacgore:
Kada ulje šprica okolo to je znak da je gotovo

Offline RogMatik

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (0)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 1.537
  • Spol: Muški
Odg: kako se pravilno šteluje paljenje?
« Odgovori #13 : Ožujak 15, 2010, 21:25:12 »
  • 0
a dal je dobro,kad se ploca paljenja da skroz u desno,i platine skroz gore napnu,nezz kolki mi je zarez jer nemam spijune,nezz di su mi,i meni iskra odlicna gmt odlicnas baca iskru i sve......
zns sto cu ja tebi rec-zasto bi se ja zamarao glupostima,ljudima i stvarima koji mi nista ne znace nit su mi znacile nit ce mi znacit....uzivaj u zivotu i gledaj sebe,najbolje prolazis ;)

Offline Black

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (1)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 2.520
  • Spol: Muški
Odg: kako se pravilno šteluje paljenje?
« Odgovori #14 : Ožujak 15, 2010, 22:55:18 »
  • 0
lol kako sam ja onda dosad štelovo paljenje 5-6 mm prije gmt? zato meni i motori neidu. gdje treba klip bit kad su platine max otvorene? pošto nemam kajle na radilici. i još nešto koje je gmt? ono kad klip tek dođe gore,kad malo preskoči(zbog lufta na ležajevima) ili kad se počne vraćat dolje. jer klip stoji u gmt dok se manget okrene nekoliko stupnjeva
"skidam nevinost"
garancija doživotna