Autor Tema: o rezonanciji  (Posjeta: 20791 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dadovtc

  • Tomos Rider GM
  • Trade Count: (4)
  • Trgovac
  • *****
  • Postova: 3.270
  • Spol: Muški
  • APN6 Power_1 ; E90_@_ATX
Odg: o rezonanciji
« Odgovori #30 : Studeni 03, 2008, 19:55:29 »
  • 0
pa da. kolko ja znam temp u auspuhu ovisi o karburatoru  odnosno smjesi. kažu knjige da motor( al 4t čini mi se) štelaš karb tak da temperatura u spuhu bude 750 .  a rezonancija je titranje čestica, tako da kad otvori ispušni kanal  (u cilindru vlada znatno veći tlak nego u ispuhu) plinovi naglo izlijeću u ispušni kanal što tvori titraj čestica(zvučni val) a te čestice titraju tako da jedna udara drugu(sudaraju se) a izmađu njih je određen razmak i to baš temperaturom. a to znači da titranje odnosno vrjeme titranja čestica odnosno broj okretaja kad rezonira se mjenja s temperaturom. zajebano je to što mi možemo negdje nać temp za serijski motor. a kad ugradimo rezonu to se povećava kao i snaga motora, i još kad diraš cilindar to je 100% drugčija temp nego za serijski tomos.a ono što sam napisao da sam dizao preljevne . nisam. nego sam gornji rub klipa spustio na mjestima kanala. a skužio sam zašto sam motor utero u usko područje DJELOVANJA rezonancije. rezonancije ima. ali nedjeluje zato što plinovi trebaju zatitrati nazad u cilindarkad preljevni kanali zatvore. a ispuha ostaje . e a kad se turaža povećava ako je mala razlika među visinama prelivnih i ispuha rezonancija djeluje u uskom području. ja ću kupit klip 50mm novi i stavit ga . tako će prelivni opet bit normalne visine. a to znači veća elastičnost. tako npr rezonancija udara nazad kad preljevni zatvore. na nekih 7000. pa kad se okretaji povise rezonancija udara kad klip pređe zatvaranje preliva za cca 1mm na 7500. a kraj rezoniranja će bit na cca9500 kad rezonancija gurne plinove nazad dok još ispuh ostaje malo otvoren. JESAM LI TOČAN?

Evo prvo da dam pohvatu tebi i pajser9, pratim vaše postove još od početka na tomos.11 forumu i mogu reći da ste dobro napredovali i počeli shaćati aktualnu tematiku  :smile: :palacgore:
Točno je da povratni val mora imati najjači učinak upravo kad klip na putu prema gore zatvori preljevne kanale, jer ako djeluje prije vraća dio smjese i ispušnih plinova nazad u karter, ali  kad ih klip zatvori sve "gura" u cilindar i djeluje kao vid kompresora. Sve je to lijepo u teoriji ali je jako teško pogoditi u praksi. preporučam ti da naučiš dobro engleski, budući je danas sva teorija na njemu. Evo ovdje imate jedan zanimljiv programčić za proračun:
http://www.mediafire.com/?j0bjdj1ejmy

Daje vrlo dobru dužinu rezone  :smile:, samo su mu promjeri cijevi loši :tuzan: (konusi i cilindrični dio trebaju biti širi, po mome iskustvu cilindrični dio treba biti između 7 i 10 cm), ali je dobra osnova proračuna!
Poigrajte se malo! :palacgore:
S budalama se ne isplati raspravljati, jer prvo te spuste na svoj nivo, a onda te tu dotuku iskustvom...

Offline kaskader90

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (1)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 1.325
  • Spol: Muški
  • APN 6 42L
Odg: o rezonanciji
« Odgovori #31 : Studeni 07, 2008, 17:35:36 »
  • 0
e to je to. a  znate šta još znam. vidjeh na onom forumu. da ako je izlazna cijev duža da se tako usporava pražnjenje auspuha a to znači veći tlak i gustoću i kad se motor penje u okretaje rezonancija je brža i dobije se i na snazi i na elastičnosti. eto. a šta mislite o umjetnom zvučnom valu i u usisu i u ispuhu. jel vam to ikad palo na pamet? jbt.ili daje preko nekih membrana onaj zvučni titraj iz ispuha u određenim okr dovoditi do usisa a to regulirati... jbt. koje ideje!
Trenutno vozim apn 6 sa 42L klipom jedna L karika tokarena od inoksa

Offline VTR 1000 SP

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (0)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 249
  • Spol: Muški
Odg: o rezonanciji
« Odgovori #32 : Studeni 07, 2008, 20:23:05 »
  • 0
ma ti znas da je val koji putuje kroz prvi dio auspuha brzi od zvuka....E sad kako bi ti proizveo umjetno taj val...nikako mi nije jasno....Morao bi samo postici brzinu od 1.125 kmh....tog vala....nista vise... :cool:
« Zadnja izmjena: Prosinac 28, 2008, 19:01:23 anri »
"ja varim mašinke sa toliko tona isusa qurca da se i isus smrzne u paklu kad vidi "....citat rednyaW

Offline Karabaja

  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Trgovac
  • *****
  • Postova: 1.943
  • Spol: Muški
Odg: o rezonanciji
« Odgovori #33 : Studeni 07, 2008, 23:35:37 »
  • 0
Ponekad kad mi je dosadno, kad putujem vlakom il neš slično, obično si vrtim u glavi klipni mehanizam, pa ponekad u glavi i napravim simulaciju rezonantnog auspuha. Ovako bi to izgledalo...

Smjesa se zapali i klip ide prema dolje. Otvara se ispuh i plin šikne van... Tlak u cilindru pada, a inercija plina u ispušnoj cijevi vuče ostali ispuh van iz cilindra. Otvaraju se preljevni, te smjesa koja izlazi iz njih tjera kompletni izgorjeli plin van. Oni ispušni plinovi u koji su prvi izašli odbijaju se od konusa auspuha i putuju natrag. Pošto je sav izgorjeli plin vani, kroz ispuh izlazi smjesa. Povratni plinovi koji su se odbili od konusa zaustavljaju protok koji izlazi van iz cilindar, te ga ponovno praćaju prema clilindru. Klip ide prema gore i zatvara kanal točno kad je na kanalu granica smjesa-ispušni plinovi.  Klip juri dalje prema gore, ispušni plinovi se zbog inercije nabijaju na klip. Tlak u ispušnoj cijevi raste. Kad se plinovi zaustave, zbog nabijenog tlaka se vraćaju natrag. Tu se opet javlja inercija, te tlak naglo pada u ispušnoj cijevi, ali tad se ponovno otvara ispuh i taj mali tlak u ispušnoj cijevi i velik tlak u cilindru zajedno prezne cilindar. Ovo je naravno idealni slučaj. itd itd itd i tako 200 puta u sekundi.... Ovo je naravno idealni slučaj.

ma ti znas da je val koji putuje kroz prvi dio auspuha brzi od zvuka....E sad kako bi ti proizveo umjetno taj val...nikako mi nije jasno....Morao bi samo postici brzinu od 1.125 kmh....tog vala....nista vise... :cool:
Dobar potpis....  :lol:
Namjera mi je bila samo potpis komentirati, al da netko kaže da sam skrenuo s teme, napisao sam ono gore.....

Offline pajser9

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (0)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 2.122
  • Spol: Muški
Odg: o rezonanciji
« Odgovori #34 : Studeni 07, 2008, 23:38:20 »
  • 0
Evo pravog programa za racunanje auspuha, da se vise ne mucite sa onim sranjima xD. Ovo sam dobio od jednog velikog strucnjaka za tomose i on kaze da je ovo jedan od boljih programa za racunjanje auspuha, pravljen je za racunjanje auspuha za one male motorice za makete sto se vrte od 20 -40000rpm, ali je dobar i za tomose! Jako je praktican, samo vam trebaju uglovi kanala u stepenima!

http://rapidshare.com/files/161635744/JavaPipe.rar.html



PS: nemojte zaboraviti da dole, stavite gorivo "Gasoline"
Ako nesto nije jasno, pitajte

Offline dadovtc

  • Tomos Rider GM
  • Trade Count: (4)
  • Trgovac
  • *****
  • Postova: 3.270
  • Spol: Muški
  • APN6 Power_1 ; E90_@_ATX
Odg: o rezonanciji
« Odgovori #35 : Studeni 08, 2008, 01:17:45 »
  • 0
Hoćeš reći ovaj :mrgreen:  :mrgreen: :mrgreen: :
http://www.mh-aerotools.de/airfoils/javapipe_en.htm

(ne mora se skidati radi direkt iz browsera)
Inače dosta dobar program (koristim ga već dugo) koji daje dosta dobre podatke o dužini rezonantne cijevi (ako se pogodi dobra temperatura)
Mana mu je isto kao i onome koji sam prije postavio da ne daje dobre  kuteve konusa i kontrakonusa, kao i promjer cijevi i sam volume, budući da je prvenstveno namjenjen za računanje malih motorića od svega nekoliko kubika.
Imate još dobrih programa ( ako hoćete stavit ću ih za download) i svi daju više-manje slične podatke (nekad više, nekad manje  :mrgreen: ) ali sve je to okvirno, ovdje je praksa ipak nezamjenjiva...
S budalama se ne isplati raspravljati, jer prvo te spuste na svoj nivo, a onda te tu dotuku iskustvom...

Offline kaskader90

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (1)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 1.325
  • Spol: Muški
  • APN 6 42L
Odg: o rezonanciji
« Odgovori #36 : Studeni 08, 2008, 08:32:50 »
  • 0
ko je lud pravit auspuh iz tog programa kad neće dat 100%tne rezultate. jebeš taj program.treba neki gdje unosiš sve podatke motora pa onda...
Trenutno vozim apn 6 sa 42L klipom jedna L karika tokarena od inoksa

Offline VTR 1000 SP

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (0)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 249
  • Spol: Muški
Odg: o rezonanciji
« Odgovori #37 : Studeni 08, 2008, 09:40:11 »
  • 0
valovi se odbijaju od protukonusa.....Karabaja....ti si umoran...vidi ja....Da se vozis motorom nebi imao vremena o tome razmisljati..... :mrgreen: Moj potpis..... :lol: Taj covjek mi je tako originalan i simpatican.... :lol: :lol: :palacgore:
« Zadnja izmjena: Prosinac 28, 2008, 19:03:08 anri »
"ja varim mašinke sa toliko tona isusa qurca da se i isus smrzne u paklu kad vidi "....citat rednyaW

Offline kaskader90

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (1)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 1.325
  • Spol: Muški
  • APN 6 42L
Odg: o rezonanciji
« Odgovori #38 : Studeni 08, 2008, 22:01:54 »
  • 0
točno je reko al je ukratko pa nije glupima jasno.
Trenutno vozim apn 6 sa 42L klipom jedna L karika tokarena od inoksa

Offline 38.5l

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (0)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 610
  • Spol: Muški
  • A5 automatik
Odg: o rezonanciji
« Odgovori #39 : Prosinac 27, 2008, 12:50:01 »
  • 0
po mjerama auspuh laser za apn-a je isti kao i za matika.... uglavnom, ja sam majmun pa nisam izmjerio da stavim ovdje... ali napraviti ću to kad skratim granu da vidimo onda šta će proračun reć...
« Zadnja izmjena: Prosinac 28, 2008, 19:03:46 anri »
brdo dijelova na prodaju 1xSL39mm,1xBT40mm, 1xA5stock, 1xA5(custom), 1x 45mm kit, big 19mm intake, 19mm DellOrto, 18mm Bing SLH, Leo Vince ZX.. itd itd... valjda bude jednom od svega toga nesto NAT!

KUPUJEM A55 BLOKOVE!!!

Offline anri

  • Tomos Rider GM
  • Trade Count: (7)
  • Trgovac
  • *****
  • Postova: 9.170
  • Spol: Muški
  • Sprint65cc, Tomos Atx 65cc, Beverly 250ie, X10 500
Odg: o rezonanciji
« Odgovori #40 : Studeni 07, 2011, 10:54:22 »
  • 0
Evo jedan cudni auspuh,sve super naprave kaj se tice tih konusa ,i onda zaseru ovaj izlaz ne kuzim kak je to izvedeno iznutra




*to kosta vani 300€ pa mi nije jasna izvedba
Želje iz 2008 godine :)
Ah lijepo bi bilo kad bi si mogo covjek to priustit....a ovako sad bi bio zadovoljan kad bi mogao imat trkacu radilicu, kit, motoplat paljenje, boost bottle i techigas spulju na matiku te neku gljivetinu na frgi 19mm :)

Offline dadovtc

  • Tomos Rider GM
  • Trade Count: (4)
  • Trgovac
  • *****
  • Postova: 3.270
  • Spol: Muški
  • APN6 Power_1 ; E90_@_ATX
Odg: o rezonanciji
« Odgovori #41 : Studeni 07, 2011, 11:10:29 »
  • 0
Pa na sličnu foru je protukonus od t15/bt auspuha, nema otvior na kraju već one 4 rupe na početku.
Ne mora to uopće biti tako loše, mada sam ja ipak pristaša klasičnog stingera
S budalama se ne isplati raspravljati, jer prvo te spuste na svoj nivo, a onda te tu dotuku iskustvom...

Offline anri

  • Tomos Rider GM
  • Trade Count: (7)
  • Trgovac
  • *****
  • Postova: 9.170
  • Spol: Muški
  • Sprint65cc, Tomos Atx 65cc, Beverly 250ie, X10 500
Odg: o rezonanciji
« Odgovori #42 : Studeni 07, 2011, 11:27:10 »
  • 0
Zaboravio sam vec kak je na bt-u,a cupal sam isto one neke cijevcice van  :mrgreen: ,i radio klasican prigusivac

Ovo je abnormalno fakat skup spuh,valjda i vrijedi nekaj

Treba mjere nabavit da sotarts smota jednog  :mrgreen:
« Zadnja izmjena: Studeni 07, 2011, 11:46:01 anri »
Želje iz 2008 godine :)
Ah lijepo bi bilo kad bi si mogo covjek to priustit....a ovako sad bi bio zadovoljan kad bi mogao imat trkacu radilicu, kit, motoplat paljenje, boost bottle i techigas spulju na matiku te neku gljivetinu na frgi 19mm :)

Offline sotarts

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (23)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 6.224
  • Spol: Muški
Odg: o rezonanciji
« Odgovori #43 : Studeni 07, 2011, 13:45:31 »
  • 0
ja sam za :lol:
aj nabavi,je znas je ima kakvo ime osim ovog na prigušivaču,u stvari bi se dosta precizno dalo izvuč sa slike samo triba znat jednu mjeru radi omjera,pretpostavljam da je grana unutarnji oko 26mm znači vajnski je 17,5-28mm,virujen da nebi puno falija a to malo i ako falis nebi imalo neki veči utjecaj pogotovo jer bi sve mire bile ili uvečane ili smanjene u istomomjeru
siguran san da dado ima neku ideju kako skunit mire
Žene imaju PROBLEM za svako rješenje!
- Stephen W. Hawking

http://www.tomos-riders.com/slike-vasih-tomosa/moj-moto-park/msg535518/#msg535518

Offline *Doktor

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (7)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 913
  • Spol: Muški
  • I LOVE MY HONDA!!!
Odg: o rezonanciji
« Odgovori #44 : Studeni 07, 2011, 15:47:26 »
  • 0
nije mi jasno na koji način rezonira auspuh na motornoj pili,uopće nema konuse....

OGANJ!!!(u okretaje)
VAG u krvi....
Tomos BT50R www.tomos-riders.com/index.php/topic,18732.0.html