Malo o uljima ponovo posto je tesko prolistat temu o njima!
Vrlo bitan čimbenik koji često zadaje glavobolje vlasnicima mopeda/skutera pravo je izbor motornog ulja. Iako na prvi pogled ne tako kompliciran zadatak, izbor ulja, zahvaljujući mnogim čimbenicima o kojima ovisi može biti vrlo delikatan. Budući da je na tržištu ulja dostupno jako puno proizvođača, vrsta i raznih specifikacija, i ljudi nisu sigurni što je dobro a što loše za njihovog ljubimca. Loš izbor ulja stvorit će niz problema, pa čak i dovesti do velikih oštećenja vitalnih dijelova motora, kao npr. radilice, ležajeva i sl.
Još ne tako davno, u moto industriji postojala su uglavnom mineralna ulja koja su se dobivala iz mineralnih i biljnih baza, no napretkom tehnologije i tehničkim usavršavanjem motocikala, standardi su se uvelike promijenili, i ulja koja su nekad u potpunosti zadovoljavala tadašnje mašine, danas nemaju dovoljno dobra svojstva za obavljanje svog zadatka tj. podmazivanja mašine. Kao prvo, moramo razlikovati ulja za dvotaktne tj. ulja koja izgaraju s gorivom i ulja za četverotaktne motore. Druga velika raspodjela, ali ništa manje bitna je podjela na mineralna, polusintetička i potpuno sintetička (u daljnjem tekstu jednom riječju ‘sintetička’) ulja. Na primjer, dvotaktno mineralno ulje lošije je kvalitete od polusintetičkih i sintetičkih dvotaktnih ulja koja se odlikuju nešto višim indeksom viskoznosti. Ta viskoznost se nadalje odražava na koeficijent tečnosti iliti gustoću, te samim time i na kvalitetu izmješanosti sa benzinom. Znači ta vrsta ulja pri izgaranju stvara vrlo malo karbonskih naslaga na klipu, glavi motora, što opet ide u korist pravilnijem radu motora i boljem izgaranju. Nadalje, kod odabira ulja bitno je uzeti u obzir vrstu hlađenja motora. Logično je da se zrakom hlađeni motori više griju tako da zahtjevaju “tvrđa” ulja.
E sad, u gornjem objašnjenju spomenuo sam viskoznost. Viskoznost ili viskozitet nekog ulja navedena je na svakoj ambalaži odnosno svakom ulju, a označava se s “W”. Viskoznost kao takvu je malo teže definirati i objasniti. Ona u biti označava žitkost medija, tj. svojstvo opiranja promjeni položaja molekula u nekoj tekućini – u ovom slučaju ulju. Da bi čitatelji lakše shvatili pojam viskoznosti, ona se najlakše može usporediti s gustoćom tekućine tj. ulja. Mjerenje viskoznosti vrši se nekom vrstom sita, kroz koje se ulje sipa i mjeri se koliko ulja protječe u određenoj jedinici vremena. Naravno da na trenutnu viskoznost utječe temperatura na kojoj se vrši testiranje, jer će na manjoj temperaturi ulje biti gušće tj. kruće, a na većoj rijeđe i lakše protočno.