Žifili...
S obzirom da dosta poruka dobijem sa pitanjima oko bojanja i pripreme, da me se krivo ne shvati, nije mi problem odgovarat na poruke, ali evo, otvoriti ću topic sa slikama i uputama, pa možda još kome zatreba.
Krenut ću sa jednim štapovima vilica koje trenutno radim. Nisu od Tomosa, ali nema veze, postupak je isti.
Moram samo napomenut, kod ovih štapova nema kitanja i nema špric kita, samo nanovo špricanje sa skidanjem stare boje, ali imam još radova koje ću slikat, počevši od komada hrđe pa do zadnjeg, farbanja.
Prvo što uvijek radim, ako je boja loša, skidam staru boju do zdravog materijala. Kod ovih štapova, s obzirom da su od aluminija, staru boju sam namazao Desolom, da ju pijesak kod pjeskarenja lakše skine, da ne nastanu oštećenja od pjeskarenja. To se zna dogoditi kod aluminija, bez obzira na finoću pjeska kojim se pjeskari.
Ako se nema pjeskarilice, uzmite mesinganu četku, montirajte ju na flex i njome skinite staru boju koju je Desol "pojeo".
Štapovi namazani Desolom:
Štapovi ispjeskareni. Nakon pjeskarenja, uvijek uzmem vodobrusni 800 i na suho zagladim površinu koju sam pjeskario:
Nakon toga treba dobro očistiti i odmastiti. Ako nisam ništa kitao, onda za to pranje koristim nitro razređivač, kao što je u ovom slučaju.
Ako je kitano, nemojte dijelove prat nitrom, jel postoji mogućnost da pojede kit. Naročito ako nije dvokomponentan.Ako se dijelovi kitaju, i nakon toga bruse, za fazu pripreme prije nanošenja temeljne, dakle, kada treba dijelove očistiti, koristite sintetski razređivač ili silikonsko čistilo. Oboje se da kupiti u bojama i lakovima. Koristite provjerene firme.
Što se tiče temeljne boje, osobno, već podosta vremena koristim Chromos Wash Primer ili ti dvokomponentnu reaktivnu temeljnu. Nije skupa, dobro pokriva i pruža sasvim dobru antikorozivnu zaštitu.
Chromos reaktivna temeljna se mješa sa utvrđivačem u odnosu 4:1. Za precizno doziranje koristite dozer, kao na slici. Važna stvar kod ove reaktivne je ta da kada se komponente dobro promješaju, valja pustiti 30 minuta da odstoji, prije samog špricanja.
Temeljna zamiješana:
Čizme očišćene, odmašćene, dosjedi semeringa zaštićeni pik trakom:
Što se tiče samog špricanja, radni tlak koji koristim sa ovom temeljnom i sa svojom špricom je 2,3 bara. Dizna na šprici je 1.3. Temeljnu boju treba nanositi u tanjim slojevima, nije važno da odmah sve pokrije, važno je da ne zacuri i da se pošprica kako valja.
Nakon pola sata, reaktivna temeljna je suha. Potpuno. Ove čizme su sada spremne za špricanje boje, ali to ćemo malo kasnije.
Slobodno se u ovoj rubrici komentira i pita.
Kao što sam rekao, ovo nije cijeli i potpun proces, ali je početak. Biti će i cijelih radova, koji obuhvaćaju sve, od kitanja, brušenja, špric kita...