Autor Tema: apn 6 1982. dovođenje u stanje za vožnju  (Posjeta: 24160 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline BT80

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (0)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 565
  • Spol: Muški
Odg: apn 6 1982. dovođenje u stanje za vožnju
« Odgovori #30 : Lipanj 22, 2020, 22:18:13 »
  • 0
Svaka cast, ova informacija za precnik klipića i gumice od Aprilie je dobro došla  :mrgreen:

Offline dkos

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (66)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 8.389
  • Spol: Muški
  • ATX/CTX E 90
Odg: apn 6 1982. dovođenje u stanje za vožnju
« Odgovori #31 : Srpanj 01, 2020, 12:41:32 »
  • 0
S obzirom da imam dobre bt trokute i čizme kao i dvoja kliješta i dosta odličnih brembo pumpi od Aprilie 125 i opletena crijeva, stavit ću naprijed ctx kotač na bt vilice. Sad sam kupio štapove bt s dobrim kromom , još jedne odlične ctx vilice i odlične atx vilice. Bt štapovi su svinuti ispod trokuta od 3,5-5 mm, atx jedan oko 6,5 mm. Poravnat će mi tokar to.
Plan je za tehnički staviti čizme od atx-a na bt vilice i kotač originalan. Far metalni odličan od 15 slc. Nadam se da na tehničkom neće biti problem jer vilice nisu original. Kasnije onda ide ctx kotač i kočioni sustav gore. Sebac amortizeri od e 90 imaju po centralnoj šipci nešto oštećenja kroma tako da ne znam ima li ili nema ulja. Stavio sam za probu gore njih i odlične originalne apn amortizere kojima sam promijenio ulje. Razlika je ogromna. Apn amortizeri su premekani, imam 80 kila i kad naskočim, mogu ih stisnuti da kotač ide do blatobrana skoro. Sebac ne.
Vidim na atx trokutu da je poglodan navoj gdje u originalu ide na atx rami gornji konus. U minusu je preko 10-te, prelabav je. Vjerujem da su se vilice klimale na motoru kako god se stegnule radi tog lufta konusa. Vidim da se samo umetak stavlja na konus ispod trokuta. Je li netko radio umetak za ramu koji se stavi u samu ramu i onda šalica na taj umetak stavi? Ima neko dimenzije toga? Da bude umjesto ovog umetka kao na slici izvađena šalica i ubačen umetak u samu ramu.
Aprilia Tuareg Wind 125 , Aprilia Tuareg Rally 125, Aprilia Rx 50 , Aprilia Rs 50, Tomos apn 6 , Tomos apn 4 E 90

Offline dkos

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (66)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 8.389
  • Spol: Muški
  • ATX/CTX E 90
Odg: apn 6 1982. dovođenje u stanje za vožnju
« Odgovori #32 : Prosinac 26, 2020, 03:39:29 »
  • 0
Da nije da se nije ništa radilo , jeste puno i previše , vikendima radim u radioni do jutra uz indijski čaj, mineralnu vodu , cigarete i muziku (iako sam teže kronično bolestan i na brdu teških lijekova,49 godina, svejedno do jutra izdržim) . Koliko se stigne na Tomosu jer imam paralelno dosta drugih motora Tomosa i Aprilia 125 i Rx 50 (Više toga od Aprilie imam ) . Također, tu je posao i obiteljske obaveze, kćerka na fakultetu.
Ovo je sve za apn- rama s papirima, blotobrani, središnje plastike, posložena dva apn6 rezervara sa slavinama i čepovima, poklopci paljenja,centriranje kotača,izmena ležajeva,  E 90 mašina, ctx mašina,nekoliko bingova 12 i 13 (reparirani) , dva binga 21, jedan nov,  dellorto 24 spoj na šelnu, dosta 50 w platinskih paljenja, elektronsko 50 i 80 w paljenje normalan magnet, apn mašina podložen cilindar 1,5 mm . Bt , atx i ctx vilice , kromirani nosači fara sprint ECO EBR vilice,  zadnje vilice troje,dva seta štitnika lanaca,  ravnanje bt i atx štapova s odličnim kromom , reparacija dvojih kočionih kliješta za bt , dvoji e 90 amortizeri, dva fara 15 slc stari tip s metalnim kučištem, prednji ctx kotač, auspuh slc, bt lipnik, apn auspusi, dva lipnika, jedan apn, drugi automatik, zamjenski e 90 auspuh novi za apn ramu, nosači nogara motora  i vozača, poklopci pakni, pakne , nosači lančanika , volani apn 4/6 odličan krom, atx, Tomaseli enduro, instalacija za žmigavce za apn, slaganje nosača prekidača od colibria , nekoliko setova retrovizora old skul enduro romboidnih,  domino ručka kvačila s kovanom polugom i čokom (Aprilia 125) , desna magura ručka s dugom polugom , ubačen štop prekidač u nju od targe, složen samostalni gas od magura gas ručke, domino gripovi izuzetno kvalitetni , dugi , protuklizni , protuvibracijski i mekani (Aprilia 125), Brembo pumpe prednje (kovane poluge)  i lajtunzi opleteni (Aprilia 125) itd. itd. Sve to zahtijeva pažnju i posla . Motor ću za registraciju složiti s bt vilicom i atx čizmama , 18 cola original kotači , e 90 amortizerima, žmigavcima , farom od 15 slc , apn mašinom i kromiranim auspuhom. Kasnije ide e 90 gore, izmjena čizama, prednji ctx kotač i kočioni sustav, te auspusi na probu (Bt lipnik, zamjenski e 90, SLC ). Siceva imam-pjenasti, apn 6 s metalnom podnicom i ECO model . Iako je rama na novo farbana, loše je ofarbana uljanom crvenom bojom pa ide pojačavanje zadnjeg repa .1982.-nema trokuta odispod i flahovi idu iznutra po dužini i po bočnim stranicama , zavarivanje nosača bobine i špricanje u metalik boju s perla efektom kao i špricanje ostalih dijelova.
Kolika vrijednost je navedenih dijelova i koliko će taj motor na kraju vrijediti, nisam računao .
Spuštena i obrađena 14 m glava za 39 klip ( kad se spusti, 1,3 sam je spustio,a mislim da je i bila spuštena jer je tokarski nož klizao i po rebrima na nekim dijelovima nestaje skviš i radio sam ga ručno različitim dlijetlima, noževima i brusnim papirima i vunom za poliranje)  rotirajući glavu ručnom bušilicom (na stupnu ne možete, jer ne vidite ništa što radite)  -SVIJEĆICU S GLAVOM PRITOM NEMOJTE STEZATI U BRZO VRTEĆU BUŠILICU S PLASTIČNOM GLAVOM JER JE NE MOŽETE STEGNUTI DOBRO I ZBOG BRZINE VRTNJE ODLETJET ĆE VAM ODMAH I MOŽE VAM U GLAVU ODLETJETI I OZBILJNO POVRIJEDITI -isprobano, samo nije u glavu odletjela. Kasnije za normalan rad, stegnuo sam je u staru iskrinu bušilicu s metalnom glavom i dobro stegnuo ključem. Položio na stol i držao je rukom (mogao sam je i stegama stegnuti, no svako malo sam je palio i gasio pa sam rukom) , desnu ruku sam naslonio na radnu plohu ormarića da bude stabilna tako da vidim što radim i da alat mogu kontrolirati kad tokari. Nažalost, susjed tokar je operirao oba koljena, star je i bolestan i ne može više raditi. Složio si je nekakvu stolicu visoku na koju se nasjedne kod tokarskog , no to ne može dugo. Nasljednika nema koji bi preuzeo posao, i velika je šteta da takva radiona nije u pogonu- veliki i mali tokarski, glodalice, preša, radni stolovi, tračna pila, sila alata za obrade, mikrometri, etaloni itd. Ne da mi se ga mučiti s time, štapove mi je poravnao i glavu spustio. Lako je raditi onima koji imaju mrežu ljudi koji im mogu odraditi stvari od zavarivanja, lakiranja, strojne obrade itd. Ja sam navikao većinu sam raditi i motore slagati tako da sami sebe otplaćuju prodajom dijelova.

https://forum.cdm.me/showthread.php?182653-Drumska-vozila-iz-Jugoslavije/page8
https://dvotaktol.com/tomos-arhiv-vozil

Onaj cilindar, klip i ostalo što još nisam slikao iz mašine za koju sam siguran da nije nikad otvarana, ja prema ovome svime što piše u ovim linkovima nisam siguran uopće o kome se modelu radi. Ramu di je bila ta mašina nisam uzeo, nije bila kompletna, bila je trula (samo sam magura desnu ručku skinuo s nje) . Rama je kao kod 14 TLS-a s kutijom alata u sredini, štitnicima za noge i starim tipom rezervara (ne kao kod slc-a) Na slikama s neta, , kao da je neki prijelazni model- 14 TLS V . Uzeo bih je da sam je imao kamo staviti , no u Toyota yarisu smo bili supruga i ja , ctx cijeli, Targa cijela, 14 mašina, auspuh, ctx mašina , a5 mašina, kotači kompletni od sprinta, jedan paktreger veliki od automatika i još drugih dijelova .
 Ni ovdje u gornjim linkovima nema svih modela (nema aona s dugim sicem kao na apn 4, kakav mi je bio prvi motor).
Mašina - kvaliteta dijelova unutra , mjenjač, piramida, kajla piramide, kvačilo i sve ostalo je neusporedivo kvalitetnije nego kod kasnijih dijelova koji su se ugrađivali. Kajla piramide je potpuno oštrih bridova i svijetli materijal. Kvačilo je s 6 opruga, lamele su na jednom dijelu kruga presiječene, gore je bila osovina s lijevom maticom , na deklu kvačila su skroz drukčije polugice koje razmiču kvačilo,zvono kvačila je s prstenom odispod. Blokovi su s četvrtastim preljevnima kao kod recimo bt-a . Inače, kod tih starih blokova s 10 mm L 17 prelivni na bloku od strane kvačila su svakako odliveni. Uži od preljeva na cilindru (smjer naprijed-nazad) , s grbom unutra na različitim mjestima u dubinu, čak imam jedne s 14 tls gdje je do pola odlivom zatvoren preljev. Usadni vijci na ovoj mašini su svijetli, kao da su pocinčani. Mjenjač je s 4. brzine, cilindar, klip i glavu sam slikao tamo u linku, gore je bio bing 13. Auspuh kromirani sa skraćenom granom , grana je kod prirubnice šira nešto od apn grane, kupolasti prigušivač. Krom na auspuhu je kao nov, zahvaljući tome što je bio sav mastan i prekriven masnom prljavštinom što ga je konzerviralo. Kupolasti prigušivač sam skinuo jer mi se nikako ne sviđa taj zvuk s njom. Iako u auspuhu nema onaj limić unutra na koji se obična kapa naslanja, obična kapa toliko precizno sjedne da ne pušta dim sa strane (kod apn auspuha bez tog limića pušta ). Iznenadio sam se zvukom tog auspuha s običnom kapom i to vrlo ugodno , inače mi je zvuk običnog auspuha apn-a ružan i iritantan, onaj plehnati zvuk nabijanja . Radi kvalitetnog kroma (bakrenje, niklovanje i kromiranje, kako se to nekad radilo) i debelog lima , auspuh ima dubok i zujavi zvuk, kao original slc i e 90 auspuh, nema uopće plehnatog iritantnog nabijanja.

I da, motor može i te kako imati klasične simptome trokiranja na višim okretajima- rdai auspuha. Kad sam 14 tls dovezao doma, s obzirom da je bio u voznom stanju , iskoristio sam ga za reparaciju i isprobavanja bingova i auspuha. Auspuh koji je netko stavio gore je bio apn auspuh prerađen na kraju i zavarene nekakve dvije izlazne cijevi, s dobrim protokom , nisu bile premale. S njime je motor trokirao na visokim okretajima i nije se htio razvrtiti. Kad sam stavio ovaj kromirani auspuh i lipnik-trokiranje je potpuno nestalo.
Evo slika glave u fazama . I nekih dijelova . I Rx 50 koji sam za dijelove kupio, uz ovog s papirima koji imam i koji je spreman za registraciju i sve radi na njemu, od mašine do sve rasvjete i signalizacije i kočnica. S ovog  prebacim plastike i još neke sitnice .Nemam vremena slikati druge stvari koje radim, previše toga slikavam od onoga što imam za prodaju i što radim.


































Aprilia Tuareg Wind 125 , Aprilia Tuareg Rally 125, Aprilia Rx 50 , Aprilia Rs 50, Tomos apn 6 , Tomos apn 4 E 90

Offline Dugi06

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (1)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 953
  • Spol: Muški
  • ATX/CTX 90, A3
Odg: apn 6 1982. dovođenje u stanje za vožnju
« Odgovori #33 : Prosinac 26, 2020, 09:47:30 »
  • +1
Ti si fakat noćna ptica.
Dvije kave sam popil dok sam sve pročital.
Ceeeee

Offline dominic_apn

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (0)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 681
  • Spol: Muški
  • in process of tuning
Odg: apn 6 1982. dovođenje u stanje za vožnju
« Odgovori #34 : Prosinac 26, 2020, 17:16:50 »
  • 0
divota za čitat :palacgore:

Offline dkos

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (66)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 8.389
  • Spol: Muški
  • ATX/CTX E 90
Odg: apn 6 1982. dovođenje u stanje za vožnju
« Odgovori #35 : Prosinac 26, 2020, 23:19:59 »
  • 0
Jesam oduvijek noćna ptica. Na fakultetu sam uvijek učio po noći do jutra, tad mi je koncentracija najbolja. Zaboravio sam napisati- utori za kajlu mjenjača (uskakivaču) na biraču brzina na ovoj staroj mašini su vrlo plitki , svi novi mjenjači imaju te utore duboke.
Imam ja još jednu mašinu u kojoj je sve kao novo, nikad vijak na bloku nije odšarafljen, s ovog apn-a.
Što se tiče pisanja elaborata, ovo nije ništa koliko sam pisao i slikao na 125 cc club forumu kad sam učio o rotaxima 127, 123 i 122 i svim varijantama Aprilia 125 motora, enduro i cestovnih. Kroz ruke mi je prošlo desetak tih motora i mnoštvo mašina i svih komponenti koje su na tim motorima. Prije jedno 7 godina nisam ništa znao o njima, sve sam naučio i skoro da nema više nepoznanica na njima.Instalaciju i sve varijante elektronika i komponanata i paljenja sam radio, prije dva tjedna obnovio dva vrlo skupa SEM AMAL magneta. Malo nas je ostalo u entuzijasta hobista koji smo upućeni u te strojeve, izumrla vrsta smo mi.Ne žele ih mnogi servisi raditi, moto Jakopec je jedan od njih.  Kao i izumrla 125 2t klasa legalnih cestovnih motora, više se ne proizvode. U međuvremenu sam imao i yamahu yz 125 iz 1985. godine i tu je bilo elaboriranja mašine. I sad su tu u igri 50 ccm Aprilie rx i minarelli am6 original i kopije. Instalaciju na RX sam također proučio i radio. 

Aprilia Tuareg Wind 125 , Aprilia Tuareg Rally 125, Aprilia Rx 50 , Aprilia Rs 50, Tomos apn 6 , Tomos apn 4 E 90

Offline sotarts

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (23)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 6.224
  • Spol: Muški
Odg: apn 6 1982. dovođenje u stanje za vožnju
« Odgovori #36 : Prosinac 27, 2020, 00:34:58 »
  • 0
kako si obnavlja magnete pretpostavljam da popucaju jesi minja mag polove ili samo lipija orginal
Žene imaju PROBLEM za svako rješenje!
- Stephen W. Hawking

http://www.tomos-riders.com/slike-vasih-tomosa/moj-moto-park/msg535518/#msg535518

Offline dkos

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (66)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 8.389
  • Spol: Muški
  • ATX/CTX E 90
Odg: apn 6 1982. dovođenje u stanje za vožnju
« Odgovori #37 : Prosinac 27, 2020, 21:28:55 »
  • 0
Obnovio sam ih više do sada. Ispucali magnetić ili magnetiće izvadim van i zalijepim druge, imam u rinfuzi skinutih s uništenih magneta. I ne moraju biti ispucali, ali se svi odlijepe od podloge i krenu prema van. Ako s donje strane magnetića se vidi pukotina , popustilo je lijepilljenje i izlaze van. Onda nakon nekog vremena, izađu dosta van i zapnu za izvode žica namotaja paljenja i potrgaju ih i to na samom izlazu iz namotaja gdje ih je izuzetno teško zalemiti, sve žice su izuzetno blizu . A zapnu i na ploču pa se satre sve. Takve koji su se odlijepili, dignem do polovice i više sve po redu van (zeznuti posao, koristim različite šarafcirege, skalpele, polugice itd. da se ne oštete magnetići ) . Magnet je od aluminija i čelika , srce je čelično, tamo gdje su magnetići je željezna obloga koja nije glatka nego je po obodu sa sitnim žljebovima. E, tu ispod magnetića se zavuče vlaga i to korodira i popusti lijepilo. Najgori do sad je bio magnet koji je došao s Korčule (pola motora sam kupio i poštom došlo) , na oko dobar, no  znam da neće trajati takav. Taj je bio jako korodirani. Onda ide skidanje te korozije raznim četkicama, struganje itd. dok ne bude sve čisto. Zatim se sve dobro višekratno ispire i odmašćuje acetonom, magnetići i obloga. Nakon sušenja nanosi se vezivo na željezo i na magnetiće s vanjske strane, zatim se sve pažljivo natrag dolje stiska dok svi magnetići ne dođu na mjesto.
Prvi magnet sam radio s dvokomponentnim epoksidnim lijepilom, mislim da je Bizon bio. No, to nije bilo kako treba jer se dugo nije steglo, a trebalo je. Iz razgovora s ljudima koji rade s epoksidom industrijske podove, obloge stepenica, ukrase na stolovima, kupaone itd. saznajem da oni imaju točno odvagane omjere veziva i utvrđivača i posebne mješalice čime to dulje i dobro izmješaju , i to je naravno provjerena kvaliteta. Ovo što se prodaje u tim tubama malima kao neki hobi program, a ima sila proizvođača, trebaš imati stvarno sreću za naići na dobar proizvod.
Zadnja dva sam lijepio s loctite 648. Najprije sam provjerio kako će to držati, jedan magnetić sam probno zalijepio na nevaljali magnet. Ostavio sam da se stegne dobro i slijedila je proba- čupao sam ga s šarafcigerom, kliještima- niti da se pomakne, samo se krhaju komadići . Onda je slijedila stres proba- lupao sam čekićima po magnetu i bacio ga na beton- magnetić je ostao na mjestu. To je dakle to, loctite drži  :palacgore: . Ostavio sam pokraj radijatora magnete više od tjedan dana. Ako čitate uputstva za loctite lijepila i gledate grafove- zaključak je jasan. Veća temperatura, bolje vezivanje i jača je veza, dulje vrijeme- jača je veza, grafovi su do tjedan dana vezivanje. Nije dosta ostaviti preko noći i idući dan već ići recimo montirati radilicu u mašinu ako smo lijepili ležajeve.
Inače, većina paljenja i magneta strada radi nebrige vlasnika i neodražavanja motora. Ne mijenjaju se klipovi i klipnjače kao ni ležajevi radilice na vrijeme i onda zariba, raspadne se ležaj klipnjače, raspadne se ležaj radilice i radilica se toliko strese da magnet satre sam sebe i namotaje.
Isplati se , tih paljenja nema, ono što se da naći na e bayu i slično je vrlo skupo, obnova je vrlo skupa, zamjenski namotaji bobina i magnet su također skupi i prema iskustvima, namotaji nisu trajni. A ugrađivana su osim na Rotaxe na Aprilii na skoro sve KTM-e krajem 80.-tih do neke 2000. (kada su ugrađivali Kokusan) SX,MXC, EXC, Lc 4 itd, Husaberg, Husqarnu . Ovo su slike magneta i namotaja koji su mi nuđeni, no nisam bio zainteresiran , ja imam vrlo veliku zalihu toga za sebe, nešto prodam. 



Aprilia Tuareg Wind 125 , Aprilia Tuareg Rally 125, Aprilia Rx 50 , Aprilia Rs 50, Tomos apn 6 , Tomos apn 4 E 90

Offline sotarts

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (23)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 6.224
  • Spol: Muški
Odg: apn 6 1982. dovođenje u stanje za vožnju
« Odgovori #38 : Prosinac 28, 2020, 00:26:22 »
  • 0
znam problematiku ima sam af1 i tuareg wind s rotax 123,sad imam husqvarnu 410 te i imala je isti problem s izljetanjem i lomljenjem magnetića na zamasnjaku to sam rješija da san nasa magnetiće s nekog kineskog agregata jer se orginalni nisu mogli spasit ,srića pa su bili u plastičnom vjencu i drzali se samo svojom privlačnošću  :lol: a izvana tanki lim ko na maloj iskri,pa sam ih poslozija u zamasnjak od izolazije zice napravija distancu,uglavnom san napravija ukrutu od cijevi od odvoda sve okolo zasilikonira i zalija smolom
nemogu nać nigdi sliku a slika san sve.

     neznam kolko plačas tu smolu i di nabavljas al ja već dugo vrimena umisto tekućeg metala koristim auto kit  s staklenim vlaknima u njega ulijem malo smole za brodove ( da dobijem potrebnu gustoću ovisi sta radim)  i za utvršivać koristim katalizator od smole samo ga je potrebno stavit malo više time sam zalija magnete i to drzi odlično
isprobano je za doradu kanala prilivnih na tomosu,začeplivanje usisnog kanala,krpljenje časica karburatora,rezervara goriva,čak sam jednom radija cili odljev i unutra buza rupe i namasća navoj te zavida przunjer uglavnom nije nigdi popustilo a bilo je izlozeno benzini temperaturi,vibracijama... osim na krpljenju vrata gitare jer se tu trazi djelomična elastičnost al da san armira nećim mozda bi i tu izdrzalo.prema potrebi znam skarama na sitno nakidadi dodatno vune pa sve skupa izmišati
Žene imaju PROBLEM za svako rješenje!
- Stephen W. Hawking

http://www.tomos-riders.com/slike-vasih-tomosa/moj-moto-park/msg535518/#msg535518

Offline dkos

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (66)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 8.389
  • Spol: Muški
  • ATX/CTX E 90
Odg: apn 6 1982. dovođenje u stanje za vožnju
« Odgovori #39 : Siječanj 04, 2021, 03:11:10 »
  • 0
puno se radilo, slikalo ništ, nemam vremena za to baš;
-sređena instalacija i prekidači , instalacija je od starijeg sprinta ili targe sa žmigavcima i automatom za žmigavce na tri izvoda, lijevi prekidač sam promijenio, grdo je to za lemljenje kad sam lemiš i nema ti nitko tko može pincetom žicu pritisnuti do kontakta kod lemljenja, sve je vrlo blizu (6 žica za žmigavce, pozicija,dugo, kratko, truba) treba paziti na redosljed lemljenja jer ako se ide krivim redosljedom, ne može se lemilicom do žice i kontakta, a da se ne prekuri izolacija na drugim žicama, treba paziti da se ne pregrije kontakt jer se otopi plastika oko njega i onda se klima i potrga, treba paziti da se lemi sastrane ili bočno da žica ne strši prema volanu jer bude se potrgalo žica i kontakt i onda može u smeće prekidač, a i pritisak može pritisnuti na drugu žicu i napraviti spoj
-lijeve prekidače sam selio s novije targe di je automat s dva izvoda pa tamo idu samo tri žice za žmigavce jer je ovdje bio jedan kontakt za žicu žmigavca bio potrgan pa sam selio prekidače , sve treba instrumentom ispitati , uskladiti s desnim prekidačem, dodao sam žice za nožni štop prekidač , gornji prekidač je na desnoj ručci, isprobao kako na apn6 ramu paše ta instalacija i isprobao bt vilice i gore volan enduro 80 cm tomaselli i atx volan, žice su dovoljno duge naprijed, paše mjesto bobine, trube ,štop prekidača na desnoj ručci , regulatora i automata žmigavca na apn6 ramu; treba prema otraga duže žice, a to pak imam od ctx instalacije (pozicija, štop, masa, žmigavci otraga) i to se spaja ispod poklopca plastičnoga na sredini rame apn6
-kučište lijevog prekidača sam napravio od loše bt gas ručke, izrezao sve dolje i obrusio i napravio samo kučište jer lijevo ne ide bt/atx ručka nego domino od Aprilie
-volan ide enduro tomaselli, bolje mi leži i lijepši je kud i kamo od atx volana
-rama s papirima je iz 1982. (to sam kupio nekompletan motor) i na novo je ofarbano sve, no dosta loše i vidi se da je farbano na staru boju i ispod na mjestima vidim da ima po mm- dva cvata korozije pod bojom , pošpricali su i pločicu pa sam se mučio da skinem boju s nje
-kako skinuti pločicu, a da se ne original zakovice mogu natrag vratiti?
-moram naći nekog tko će ispjeskariti i povariti pojačanja na ramu s obzirom da bude e 90 išla gore
-morat će se povariti i donja rupa za prihvat mašine s lijeve strane jer je ovalna i izbušiti nova rupa , ne bih volio stegnuti mašinu na ovalnu rupu pa da se klima to i pukne nosač na bloku mašine
-te rupe za vijke mašine su na apn6 rami neprecizno napravljene , gornje nisu ovalne ali vijak ima dosta lufta, mjerio sam to kod apn4 i 14 tls rame i tamo su rupe puno preciznije i manje i vijci nemaju toliko lufta- JOŠ JEDAN OD NIZU FUŠARENJA TOMOSOVIH INŽENJERA koji nisu u tehničkoj dokumentaciji precizno specificirali promjer provrta , ista je stvar i na atx/bt/ctx ramama i tamo se klimaju vijci
-nisam do sada nikad ni u jednoj temi vidio da je ITKO pisao o ovom problemu ,a često se piše kako mašina bježi u stranu, kako su jake vibracije i često viđam puknule i varene nosače mašine , vrlo često umjesto originalnih vijaka s finijm navojem se stavljaju obični vijci
-PITANJE- u štapove vilica bt i atx stariji tip s čepovima na vrhu i segerom dolje i klobukom na dnu za stegnuti štap što ide na vrh- čahura ili opruga? opruga kod atx i bt-a je iste dužine ; ti štapovi su dosta ozbiljnije i kvalitetnije napravljenih od novijeg tipa koji se neda rastaviti i nema seger niti čep na odšarafljivanje, čizme atx stariji tip su duže oko 2 cm od novijih, ljepše oblikovane, osovina s lijeve strane se stegne poprečno i najbitnije - pašu gore gumice od bt vilica , na noviji tip ne ; dolazim u napast da poliram čizme jer gornji trokut imam sa skinutom bojom
-IMA NETKO DIMENZIJE UMETKA za apn ramu kad se stavljaju bt vilice, ili volju da to otokari uz naknadu?
Aprilia Tuareg Wind 125 , Aprilia Tuareg Rally 125, Aprilia Rx 50 , Aprilia Rs 50, Tomos apn 6 , Tomos apn 4 E 90

Offline dkos

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (66)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 8.389
  • Spol: Muški
  • ATX/CTX E 90
Odg: apn 6 1982. dovođenje u stanje za vožnju
« Odgovori #40 : Siječanj 04, 2021, 03:43:23 »
  • 0
-čistio sam 14 i apn cilindar i glave od skorene i zapečene masnoće i  blata , to je dugotrajan i mukotrpan posao struganja i čačkanja, nevjerojatno kako to nitko nikad ne očisti da to ima dobro hlađenje, baze za brtve sam počistio i polirao da budu ravne
-izmjerio sam cilindre , na 14 cilindar sam zaoblio kanale, skinuo mali zub gore da može i klip s L karikom,  na apn cilindru sam dolje prelivne napravio četvrtaste kao kod 14, poravnao prelivne od napravilnosti lijevanja , proširio i spustio usis, podigao i proširio ispuh, poravnao sve nepravilnosti lijevanja, pročistio kanale od lijevanja i zaoblio kanale
MJERE   Usis donji rub       preljevni gornji rub     ispuh gornji rub
BT  38         63-64                    35,2                     24,65
14 TLS V 38  63,20                   35,7                     29,7 precizan odljev, kanali pravilni
APN 4 1980. 38  63                   36,3                   29,7 precizan odljev, kanali pravilni
APN  noviji 38    63,10             36,3              30,10 neprecizan odljev,kanali nepravilni
APN sad rađen 39  63,5            35,7             27,85 (1,85 dignut više od 14 cilindra), 1,4  širen u svaku stranu , visina cijelog kanala je 17,6  , kod 14 cilindra je 16,20 , kod bt cilindra je 19 mm
MJERE su mjerene više puta digitanim šublerom u cilindru na način da sam u cilindar stavio naopačke klip i očitao mjeru u trenutku kad klip počinje zaklanjati ili otvarati svjetlo kroz kanal , usis naravno direktno na kanalu.

Nadam se da nisam prenakopao ispuh, a još je u planu podizanje cilindra 1,2-1,5 mm i kraćenje klipa na usisu . Ako ga 1,5 podignem visina ispuha  će biti 26,35 , dakle 3,35 mm više nego je kod 14 cilindra . Dosta visoko, Bt je na 24,65 . Nadam se da će dobro raditi, no lako se tanje podloške stave dolje.
Ako netko ima volje pretvoriti u stupnjeve ove nakopane mjere.
« Zadnja izmjena: Siječanj 04, 2021, 03:57:13 dkos »
Aprilia Tuareg Wind 125 , Aprilia Tuareg Rally 125, Aprilia Rx 50 , Aprilia Rs 50, Tomos apn 6 , Tomos apn 4 E 90

Offline Dugi06

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (1)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 953
  • Spol: Muški
  • ATX/CTX 90, A3
Odg: apn 6 1982. dovođenje u stanje za vožnju
« Odgovori #41 : Siječanj 04, 2021, 07:59:08 »
  • +1
Opet si radio noćnu smjenu :mrgreen:
Ceeeee

Offline dominic_apn

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (0)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 681
  • Spol: Muški
  • in process of tuning
Odg: apn 6 1982. dovođenje u stanje za vožnju
« Odgovori #42 : Siječanj 04, 2021, 10:20:00 »
  • 0
Ako netko ima volje pretvoriti u stupnjeve ove nakopane mjere.

Dakle ispuh sa podlaganjem cilindra 1,5mm (c parametar uzimam 1,6 jer je obicno tvornicki 0,1) 168.4°
Usis sa klipom duljine 46mm 144.9°(ako oduzmemo 1,5mm od donjeg ruba, dakle 62 ispada 137.1°, zbog podlaganja)
Preljevni 120.7°

Vozim osobno ispuh 167° i usis 152.7° i mogu reći da se izgubi nešto na niskima zbog auspuha, ali već oko 4000 počinje vući jako dobro, vjerojatno sa boljim auspuhom bi i bio nešto elastičniji. Ja sam podlagao 1,3mm i nemam brtvu glave nego malo hermetike (nešto kao sim80)

Offline dkos

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (66)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 8.389
  • Spol: Muški
  • ATX/CTX E 90
Odg: apn 6 1982. dovođenje u stanje za vožnju
« Odgovori #43 : Siječanj 04, 2021, 22:00:09 »
  • 0
Ovo si izračunao na temelju ove mjere? Ako ga 1,5 podignem visina ispuha  će biti 26,35.
Koliko je bez podlaganja , ova mjera  27,85
Cilindri od Aprilie 125 su od 185, a većina jačih ih je preko 190 stupnjeva , naravno uz ventil, no čak i bez ventila dobro rade iznad nekih 6000 okretaja, ispod su slabi (nedostatak momenta) bez ventila , polini je isto oko 190 stupnjeva i bez ventila ima momenta, ali je 154 ccm i ima velike usisne i pogotovo boost preljevne kanale preko velikih otvora na klipu .
Prema kalkulatoru od mmaria , ja sam na 26,35 visinu uz c parametar 1.6 dobio 176,6. Ne kao ti 168,4  :misli:
« Zadnja izmjena: Siječanj 04, 2021, 22:12:35 dkos »
Aprilia Tuareg Wind 125 , Aprilia Tuareg Rally 125, Aprilia Rx 50 , Aprilia Rs 50, Tomos apn 6 , Tomos apn 4 E 90

Offline dkos

  • Tomos Rider
  • Trade Count: (66)
  • Trgovac
  • *
  • Postova: 8.389
  • Spol: Muški
  • ATX/CTX E 90
Odg: apn 6 1982. dovođenje u stanje za vožnju
« Odgovori #44 : Siječanj 04, 2021, 22:48:52 »
  • 0
Ovo podloženo 1,5 mm na 26,35  uz 1.6 c parametar i 176.6 stupnjeva ne izgleda dobro , to je  kao kod bt-a uz c parametar od 0,1 i 24,65 ispada 177,6. To je bez momenta cilindar . Kalkulator je v_1.2 od mmaria .
Bez podlaganja ispada: 43 90 0,1 27,85 160,1  stupanj .

Ispada po ovome da ne smijem podlagati cilindar jer ću dobiti bez momenta cilindar kao bt original. Bez podlaganja je 160,1 i to nije tako pretjerano.

Gdje griješim ovdje? Kalkulator v_1.2 , ja ili ti Dominik?



Aprilia Tuareg Wind 125 , Aprilia Tuareg Rally 125, Aprilia Rx 50 , Aprilia Rs 50, Tomos apn 6 , Tomos apn 4 E 90