Ne treba ova pisanja svatiti kao neko isterivanje pravde. U dosta postova iz različitih tema gde se spominju zazori, preklopi i merenja ima dosta grešaka i različitih tumačenja. Isto tako napasivanje većih karika i brušenje starih većih da bi se napravile manje, zbog nemogućnosti nabavke novih ili nekog drugog razloga. Neko je spomenuo brušenje karika. Pa za to treba specijalni alati. Užasno skupo praviti alate raznih promera za brušenje karika. Mogu objasniti ko ne zna a zanima ga kako uopšte izgledaju takvi alati.
Karike nikako ne mogu biti glavni reper potrošenosti cilindra. Par članova je krenulo sa razmišljnjem u dobrom pravcu, ali kao da im se nakon nekih postova to "pomutilo".
Samo merenjem adekvatnim merilima se može ustanoviti pravo stanje delova u samom sklopu. Posle toga u ovakvim primerima se nakon merenja koristi matematika. Naravno kada se nešto konstruiše koristi se prvo matematika, pa se sve to prenese na crteže, a zatim se to pravi u praksi i proverava merenjem.
Svi mikrometri za merenja otvora su trokraki i to ne treba navoditi (samo štapasti mikrometri i mikrometri za merenje širine žljbova imaju dva kraka), naravno svi ispravni imaju čegtaljku (analogni) baš iz tog razloga da se eliminiše greška merioca. To pored konstrukcije samog merila igra ulogu u tačnosti merenja, za razliku od pomičnog merila gde merioc zbog neiskustava vrši različit pritisak pa je i rezultat merenja različit. Pošto kod ovakvih sklopova merimo stote delove milimetra potrebni su nam mikromerti.
Sada ću navesti jedan praktičan primer. U pitanju je cilindar od Targe agregata i dve vrste karika "DS" i "CABER". Cilindar je standard 38 mm.
Slike novih karika oba proizvođača. Oba para su za standard 38 mm klip. I kod jednih i kod drugih debljina karika 1,46 mm. Širina prstena je 1,4 mm kod oba proizvođača.
Ovde se vidi, kada karike nisu u cilindru, da je razlika u meri na mestu rasecanja velika. Nije mereno pošto se od oka vidi razlika.
Tačno je da ima razlike u kvalitetu karika od proizvođača do proizvođača. Ta razlika "širina" kada su karike van cilindra je u milimertima što zavisi od širine alata za rasecanje karika, a drugi razlog je zbog razlike elastičnosti karika (utiče kvalitet materijala i kvaliteta termičke obrade).
Kada se karike spoje da se dodirnu mesta rasecanja, kod oba proizvođača, spoljni prečnik mereno radijalno u tom preseku je 38,4 mm. Mereno, u odnosu na to merenje, pod 90 stepeni mera je 37,4 mm. Iz ovog merenja se vidi da se pravi prečnici karika mogu meriti samo na alatu kada se bruse (zbog napretka tehnologije i reznih alata karike se mogu i strugati).
Kako to izgleda u istom cilindru.
"DS" 38X1,5 mm nova karika.
"CABER" 38X1,5 mm nova karika.
Razlika širine mesta gde su rasečene, nalaze se u cilindu, je okom vidna te nema potrebe ni da ih merim. Skoro je "duplo" veća mera kod "DS" karike.
Ovo je pisano za članove sa manjim iskustvom, a može poslužiti i onim koji nisu u to bili sigurni.