Koliko vidim tajna kod auspuha je da što bliže cilindru počinje konus, što i jeste skroz logično. Protiv konus na čemu se mnogi lomimo je mnogo manje bitan. Primer ovaj Leo Vince ili APN Auspuh može i ploča da odradi isto kao protivkonus.
Kod 2T ne služi auspuh samo da izduva već mnogo bitnije da vrati smešu iz grane u cilindar. Kroz ravnu cev se teško vraća, dok kroz levak mnogo lakše. Ovo ispod cilindra treba da bude levak što je više moguće jer kod 2T su govorili da se jedan takt dešava u samom auspuhu.
Slično je i kod trkačkih auta, dok nije bilo preklapanja bregastih tamo 30ih 40ih godina trebalo je ono 7000ccm da bi se dobilo 100KS. Preklapanje bregastih kod 4T isto baca deo sveže smeše u auspuh, pa je onda dobro proračunata grana vraća nazad u cilindre.
Danas isto mnogi se kod auta koncentriraju na benzin (kako da ga ubace što više) mada baš u tome nije tajna, tajna je u vazduhu (zraku) a on najbolje ulazi kroz levak (difuzor) u ravno odsečenu cev teško ulazi i tu se javlja ogroman otpor.
Imao sam dobre rezultate u Nemačkoj na trkama jedan od najvećih trikova mi je bio da posmatram motor kao "zračnu pumpu" i da gledam da što manje smanjim otpore prelaza na svakom mogućem mestu. Benzin sam samo podesio sa širokopojasnom Lambda sondom i pitam se da li bi mogao takvu jednu ugrditi u Tomos i logger za potrebe testiranja da ne pogađam preko svećice kakva je smeša, samo mi onda treba barem mali akumulator i stabilan napon.
Isto kod varenja dve cevi sa elektrodom je tuga, sa C02 nije puno bolje ako je stoßschweißen to jest ivica na ivicu jer koliko je var debeo spolja toliko je isto ili više debeo unutra i to stvara velik i bespotreban otpor strujanju. Zato ove velike firme koriste TIG jer kod njega je var tanak i gladak iznutra. Ako već mora cev na cev onda ima hidraulična mašina (ima to većina auspuh servisa za kola, barem kod nas) i onda se jedna cev raširi druga se uvuče u nju (uvek u pravcu kretanja gasova) i spolja ako se vari Co2 ništa ne smeta jer var ne može ući i smanjiti presek cevi.
Što se tiče prigušivača: Oni sa rupicama i vunom (najbolja je bela keramička, kamena i staklena to je za zidare) su protočniji, dok oni sa komorama se tako prave da dužina komore bude takva da povratni talas poništi dolazni i tako "izbriše" jednu frekvenciju - tako se bar radi na kolima. Ukoliko je udarni talas u prigušivaču prejak stavimo inox vunu samo jedan krug oko rupičaste cevi. Najviše se gleda da se izbace niske frekvencije jer one najviše smetaju ljudima i tako nekoliko tih komora jedna iza druge svaka različite dužine napravi pristojno filtriranje.
Kod auta recimo oni levkasti ulazi na karburatorima (npr Weber) daju mereno povećanje protoka vazduha za 20% zato mene jako zanima tako nešto za Dell.
Pozdravljam,
N.