Dobro ti nalaže logika
Evo prvo da krenem sa ponašanjem e90 mašine s raznim rezonantnim auspusima: počinje vući negdje na 4000, ima šus odnosno max moment na 5500, poslije 6000 se osjeti rupa, nakon te rupe opet počinje vući i onda vuče do kraja (ovisi od auspuha gdje je kraj s lošijim se guši već prije 8000 a s boljim ide i preko 9000)
Ovo ponašanje je najvjerojatnije posljedica same konstrukcije mašine. S nekim auspusima je izraženije, s nekima manje. Npr s Masterom od bt-a počinje gušenje vrlo rano, uopće nema nešto ekstra snage nako ove rupe. Laser bt je puno bolji,ima dosta snage i prije i poslije rupe, ali nakon nekih 8300 počinje pad snage. MF3 je dosta tromiji u ovom prvom području snage oko 5-5500, ali zato dobro povuče na višima, pretpostavljam da ide do oko 9000
Eh sad kontra njima su original auspuh i onaj od bt-a. S njima skoro da i nema rupe,počne "tegliti" već na nižima, ali ide do 8000 i tu je kraj. Ovo je idealno za dugačak prijenos koji ima original deva, tako da svaku brzinu iskorištava baš u ovome području (u 5. na 8000 treba la bi ići oko 103 km/h).
Zato sve deve s nekim drugim auspuhom traže kraći prijenos od originala, jer jednostavno mašina nema snage u petoj na niskim okretajima savladavati tu brzinu
Znači ovakva pregrada "zaglađuje" odnosno raspoređuje špic vršne snage na šire područje, tako da ima širok "pojas" iskoristivosti snage bez "špiceva", ali samim tim se nešto izgubi na maksimalnoj mogućoj snazi.
To je izgleda i bila ideja tomosovih konstruktora, budući da su ovdje imali na raspolaganju veću kubikažu od t15, da dobiju širi raspon korisnih okretaja, bez prevelike vršne snage na visokim okretajima, koja bi "rasturila" ionako nježnu konstrukciju ostatka mašine preuzetu od 50 ccm modela.
Budem poslije napravio i koju simulaciju, da vidimo što ona kaže o tome..