Žuto-crna žica koja je spojena preko osigurača daje poluvalno ispravljenu struju za punjenje 12 V akumulatora . Taj priključak nemože uništiti akumulator većeg kapaciteta n.pr. 45 Ah ili više. Spojeno direktno punjenje ide strujom 1 do 3A. Za sezonce to je dovoljno za nadokndu potrošene struje za start , radio i kakvo LED svjetlo. Odlazak u ribolov (0,5h) i povratak je sve nadoknadio.
Međutim treba znati da mjerenje napona na bilo kojem priključku ( žuta žica-izmjenične ili žuto-crna ispravljene struje) ne daje relevantne podatke za punjenje akumulatora. U praznom hodu (bez potrošača) napon jako varira sa brojem okretaja motora, no kada se spoji opterećenje ili akumulator, stanje dolazi u normalu.
Prije spajanja akumulatora na Cn-žt žicu treba instrumentom (voltmetrom) provjeriti dali na tom priključku zaista imamo + (plus) istosmjerne strje u odnosu na masu (priklučak 7 na letvici). Naime može se dogoditi da je dioda probila pa će na Žt-Cn žici davati izmjeničnu struju, što je pogibeljno za akumulator. Zato je u taj priključak ugrađen osigurač , da spriječi oštećenje akumulatora ili svitka generatora.
Punjenje akumulatora se kontrolira samo mjerenjem struje punjenja (A),dok nam mjerenje napona ne daje relevantne podatke za procjenu jačine punjenja.
Bolje ali i kompliciranije rješenje bi bilo- ugradnja punovalnog ispravljača (Gretz) na izmjenični priključak i ugradnja reglera. Ugradnja reglera na postojeći priključak poluvalnog ispravljača dala bi slabije punjenje zbog gubitaka u regleru.
Ukoliko strahuješ od prejakog punjenja akumulatora, Nakon duže vožnje pipni akumulator, nesmije biti puno topliji od okoline.
Ukoliko trošiš više struje nego punjenje daje, treba ugraditi punovalni ispravljač a možda i kakav regler (100-200 kn), ili povremeno u sezoni dopuniti akumulator ispravljačem.
Ispričavam se zbog opširnijeg priloga. Naime nekim kolegama elektrika nije struka, pa se teže snalaze kad je struja u pitanju. Nadam se da ste me razumjeli.