Treba prevoditelj za njegov način razmišljanja:
Tu je pokušao drugi zakon termodinamike staviti u taj kontekst rasprave oko volumena kartera , entropija u zatvorenom sustavu, to jest posudama , znači da toplija posuda predaje toplinu hladnijoj do izjednačavanja . Teško je slijediti njegov tok misli, no mislim da ako tu govorimo o termogrupi kao jednoj posudi (vrućoj ) i karteru kao hladnom, onda je jasno da po tom zakonu termodinamike karter postaje vruć. Yatasaki je onda objasnio lijepo- Skraćeno: hladni karter prima više smjese.
Ovaj dio- Naravno, teorijski model je uvijek adijabatski, bez izmjene topline s okolinom - se odnosi na zakon termodinamike i zatvorenog sustava spojenih posuda bez izmjene s okolinom (cilindar-karter kao teoretski zatvoreni sustav u toplinskom smislu.) . A yatasaki je tu ubacio priču o kartingu i velikim rebrima za izmjenu topline s okolinom pa je tamo moguće da je karter komprimirani (intenzivna izmjena topline s okolinom smanjuje tu famoznu entropiju, tj zagrijavanje kartera) .
Praktički, ako bi sad na tomosu (SL cilindar ) umjesto gusa bili alu cilindri s velikim perima na cilindru i glavi, onda bi karter mogao biti komprimiran.
Ako se u taj sustav posuda ubaci karb, onda takav komprimirani karter traži što veći karb koji će smjesom hladiti sustav pa će time entropija biti manja.
Ima karbova i prirubnica karbova na vodeno hlađenim dvotaktima kroz koje protiče rashladna tekućina . Takvu prirubnicu imam na minarelli am6 Aprilia Rx 50. To omogućuje izjednačenu temperaturu smjese pa takav karb tj smjesa nije toliko ovisna o vanjskoj temperaturi, tlakovima na nadmorskoj visini pa ne treba preštelavati karb.
A ove stvari o kojima piše o vezi filozofije i znanosti su prva godina svih znanstvenih studija kad se uči uvod u znanstvene metode i istraživanja, no to nije tema za ovakve forume.