Super, vidi se da si elektroničar i da ćeš određene podatke moći brzo obraditi.
Sama motorna kočnica mogla je biti mehanička, kalasični ventilirajući disk (povoljno i dostupno).
Sve ostalo lako se nakači. Cijenim ovaj tvoj rad i želju da se samom sebi dokažeš u zahtjevnom projektu.
Izlazni podaci kad se obrade pokazuju pravu sliku testiranog stroja.
Želim ti da uspješno završiš projekt i da vidimo prve testne rezultate nekog stroja.
Nije bitno jesu li tunirani ili ne. Važno je samo da su realni.
istina dosta se koristi ventilirajući disk radi jednostavnosti no u 99% slučajeva se koristi tako da se mašina zavrti na ful pa disk progresivno koči do maltene zaustavljanja.
problem same kočnice je upravljanje odnosno regulacija. Ovaj dyno sam praktički spasio šredera na ciosu tako da je to glavni razlog zašto taj tip i uopče projekt dyno stola.
S ovim strojem mjerenje će ići "klasično". Mašina se zavrti na nekih 2000RPM, aktivira se mjerenje i odvrne se ful gas. Jako velika prednost je statičko mjerenje. Npr. Izmjeri se krivulja i ustanovi se da na 5800RPM ima pre powerband dip. Unese se na PC 5800 kao referenca i dyno će mašinu držati na 5800RPM na ful gasu. Pri tome se može recimo zakretati paljenje i momentalno vidjeti učinak na momentu kojeg proizvodi mašina.
Jedna od prednosti je i mašina van rame te će biti potpuno dostupna na metar visine. Promjene dizni, umetaka u glavi, paljenje, auspuh..
Moja BT mašina će sigurno ići na stol i to će biti razvoja i štelanja jako puno da se pokaže šta se može izvući iz tomosa bez kita 65 70cc..
Na dyno-u će biti mjerenje temperature glave i ispušnih plinova i kad se ustanovi da recimo temperature iznose 120c i 575c za maks snagu bez cvikanja na bilokojoj stazi vlasnik prema tim temperaturama može uštelat karb i biti siguran.