Nova ubrizgavanja rade na principu piezo efekta. Naime, kristali (npr silicij, dijamant i sl.) imaju karakteristiku da, kad im se dovede napon (razlika potencijala) na suprotne stranice mijenjaju dimenziju ovisno o polaritetu i naponu. Isto tako i kod mehaničkog utjecaja na njih (udaraca, pritiska) sami proizvode napon. Ak imate doma stari gramofon, onda vam je ona igla koja struže po ploči piezo pretvarač.
Brizgaljka na modernim diesel motorima je, ustvari, više kristala poredanih jedan iza drugog. Ona električna pumpa koju ste spominjali samo vuče gorivo iz rezervoara. Mehanička visokotlačna pumpa ( 1400- 1800 bar) ubrizgava gorivo u common rail (zajedničku cijev) koji je spojen na cilindre, a ventili koji otvaraju ulaz goriva u cilindre su gore spominjane piezo brizgaljke. Zahvaljujući brzini kojom mogu otvarati i zatvarati protok goriva, moguće je dobiti ubrizgavanje u više stupnjeva ( noviji motori 4 stupnja ubrizgavanja).
To je tak kod common rail sistema. Postoji još i pumpe-düse sistem koji je koristio VW kod 1,9 TDI motora, ali su ga izbacili zbog skupoće i buke koju stvara. Razlika je u tome što svaki cilindar ima svoju piezo visokotlačnu pumpu koja je u istom kučištu s diznom. Imaju nešto nižu potrošnju i veću iskoristivost, ali su skuplji i kompliciraniji.